header_menu_icon

Sigara satışlarına zam mı gelecek?

Son bir haftadır bakkal ve tekel bayilere sigara sevkiyatı büyük ölçüde daraldı.

Türkiye Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş, çoğu ürünün sevkiyatının oldukça sınırlı devam ettiğini söylerken, bazı ürünlerin sevkiyatının ise hiç yapılamadığının bilgisini verdi.

SİGARA ŞİRKETLERİ: BANDROL YETİŞMEDİ
Ulaştığımız bir şirketin temsilcisi, yurt dışına çok yüksek oranda sevkiyat yapıldığı için bandrol yetişmediğini, bu yüzden de geçici süre iç piyasaya yapılan sevkiyatta daralma yaşandığını söyledi.

Sozcu.com.tr’ye açıklama yapan BAT Türkiye, Bulgaristan ve Kuzey Kıbrıs Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Güven ise, “BAT Türkiye olarak, tüm operasyonlarımız olağan şekliyle devam etmektedir. Tüm iş ortaklarımıza yönelik sevkiyatlarımızı normal akışında sürdürüyoruz” ifadelerine yer verdi.

Ancak tekel bayi platformlarının yöneticilerine göre sektörde konuşulan bir diğer neden de, haziran ayında sigaraya maliyet zammı gelecek olması nedeniyle firmaların kendilerini korumaya alması…

‘HAZİRAN’DA MALİYET ZAMMI GELEBİLİR’
Aybaş, beklenen maliyet zammına ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

“5 Haziran’da sigaraya zam gelme olasılığından söz ediliyor. Firmaların üst düzey yetkililerine göre gelecek olan zam 10 TL’yi bulur ancak oluşacak tepkiden dolayı bunun gerçekleştirilmeyeceği söyleniyor. Ancak kesin olmamakla birlikte, 3 TL ila 5 TL aralığında bir zam yapılabilir.”

YORUMUNUZU YAZIN, TARTIŞMAYA KATILIN!
Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *